Nie zamierzam się rozpisywać - jeśli ktoś chce więcej informacji to proszę o kontakt/komentarz.
Z instrukcji: Model 150188-H MBT, numer partii POJM150188. Moc 2mW.
Łączność
Pulsometr działa po BT4.0 SMART. To wymaga telefonu, który obsługuje taki standard (nowsze raczej obsługują) - częstotliwość 2402MHz-2480MHz jak by ktoś potrzebował. Telefony z androidem muszą mieć przynajmniej androida w wersji 4.3 (kłamię bo na starszym też się da, ale w skrócie jest to bardzo trudne) oczywiście jeśli sprzętowo obsługują BT4.0Miłym dodatkiem jest to, że wysyła informację także w paśmie 5.3 kHz. Niestety nie działa z moim Kalenji
CW-300 :(
Jakość wykonania
Wykonanie na poziomie mniej więcej takim jak mój pas Kalenji (marka Decathlon) Geonaute Coded.Łączenie z telefonem bezproblemowe - zwykłe BT4.0 SMART. Wystarczy, że aplikacja to obsługuje. W przypadku endomondo wchodzimy w opcje, accessory settings, bluetooth smart i znajdujemy pasek.
Minusy
Teoretycznie BT4.0 ma już z marszu szyfrowanie połączenia. Niestety tutaj każdy może się połączyć bez podawania kodu autoryzacji. O ile w tłumie nie powinniśmy się połączyć do innego paska (każdy ma, jak mam nadzieję, unikalny numer MAC), to każdy chętny w zasięgu ~10m (więcej ze specjalistycznym sprzętem) może odczytać nasz puls. Moim zdaniem to nie stanowi problemu w większości przypadków.Częstotliwość pomiaru... trudno mi się wypowiedzieć, ale endomondo nie raportuje zbyt częstej zmiany pulsu. Tak raz na 10 sekund może na oko? Szału nie ma ale wystarczy. Ważne, że sygnału nie gubi. Jak ktoś chce pomiar na bieżąco to kupi coś innego (ale bateria starczy pewnie na max tydzień).
Bateria
Standardowo CR2032. Pasek przychodzi z baterią, która jest podłączona - to świadczy, że możemy bez obaw zostawić pasek w szufladzie na dłuższy czas a bateria nie padnie. Obstawiam 6-24 miesięcy nieprzerwanej pracy na jednej baterii.Jak by ktoś chciał kupić polar H6 lub podobny to tam podobno bateria działa tydzień :(
15 comments:
Witam! Ja posiadam Samsunga SIII mini ma bluetooth 4.0, Ale androida 4.1 i niestety nie mogę się połączyć. Chciałem zapytać jaku dało się to Panu zrobić?
W uproszczeniu: nie da się i potrzebny jest update do androida 4.3. W s3 mini chyba nie ma problemu z eFuse czyli: uzyskujemy roota (np jakimś exploitem) i wykonujemy backup. Bez roota też się da ale trudniej o przywrócenie oprogramowania gdybyśmy potrzebowali. Następnie (np. programem odin) wgrywamy androida 4.3 i już.
Napisałem, że się da, ponieważ pod spodem to tylko sprzęt i Linux. Problem w samym androidzie, który w wersji API przed 18 (to 4.3 w nazewnictwie dla nie-programistów) nie pozwala na BluetoothLE. To jak gdyby kupić telefon z obsługą LTE ale w taryfie nie mieć możliwości łączenia się po LTE.
Troszkę szczegółów:
http://developer.android.com/reference/android/bluetooth/package-summary.html
Z lewej strony wybieramy "API level 17" - wtedy znikają rzeczy związane z BluetoothLE.
http://developer.android.com/guide/topics/connectivity/bluetooth-le.html
Tutaj wyraźnie widzimy, że dopiero Android 4.3 dodaje Bluetooth Low Energy (BLE).
Android to w rzeczywistości linux i JAVA (a dokładniej maszyna wirtualna JAVA czyli JavaVM).
Linux siedzi pod spodem. Jego wersja to w zasadzie "linux kernel".
Program o nazwie "JavaVM" uruchamia się w tym linuxie. To w wersji 4.3 i niższych "zygota". Mówiąc o wersji androida określamy t, co jest od tego miejsca w dół.
Pewne "programy" dostarczone od google uruchamiają się w tej JavaVM. To są biblioteki (android framework).
Programy użytkownika uruchamiają się również w JavaVM korzystając z "android framework". Dopiero tu są programy w rodzaju endomondo i innych. One łączą się z "android framework", który się dalej łączy poprzez "JavaVM" z "linux kernel".
Problem w wersji "android framework", która nie zna Bluetooth Low Energy.
Gdyby obejść "android framework" i od razu skorzystać z "linux kernel" to można by czysto teoretycznie połączyć się do Bluetooth Low Energy (jeśli sprzęt na to pozwala).
Wgranie nowszej wersji "android framework" to wgranie nowszej wersji androida.
Ciekawostka na koniec: wersja "linux kernel" i "android framework" są (prawie) niezależne i tak zdarza się, że np. niefajne firmy pokroju samsung dostarczają "android framework 4.3" ale ze starym "linux kernel" (np. takim jak nowsze telefony miały w 4.1.2). Jest im tak łatwiej. Niestety nie dostarczają wystarczająco wiele aby użytkownik mógł stworzyć własną wersję androida (niektóre części są ich chamską tajemnicą) - wtedy trzeba skopiować takie części z oryginalnego oprogramowania producenta i nazywamy to "blobs'ami" w których mogą siedzieć różnorakie wirusy itp. Samsung jest jednym z wielu producentów, którzy nie dostarczają całości.
A co jest złego w ANT+? Bo patrząc na ich własne porównanie wygrywa z bluetooth pod każdym względem http://www.thisisant.com/developer/ant-plus/ant-ble-comparison#381_tab
W sumie to nie ma nic złego w ant+, transmisji radiowej niskich częstotliwości ani nawet transmisji hiperprzestrzennej. Tylko że mój telefon obsługuje Bluetooth 4.0 (jak większość telefonów wypuszczonych z android 4.3 lub nowszym) a ANT+ nie obsługuje (bo niewiele telefonów to obsługuje). A Bluetooth poniżej 4.0 to z kolei mocno zjada baterie.
Dodam jeszcze, że to porównanie BTSmart i ANT+ sponsoruje/tworzy "Ant Wireless". Na targowisku na próżno szukać sprzedawcy, który nie zachwala swoich produktów jako lepszych od konkurencji - tak samo tutaj podchodził bym z dużą ostrożnością do "porównań", "badań" czy "prac naukowych" sponsorowanych przez którąś ze stron (lub firmą spokrewnioną).
http://www.thisisant.com/consumer/ant-101/ant-in-phones
Na tej stronie widać, że jedynie NIEKTÓRE z telefonów firm szajsung, sony, htc, szarp i fujitsu (stan na dzień dzisiejszy) obsługują ANT+. Do pozostałych kupujemy przystawkę... tylko po co?
Jeśli wejdziemy dalej to jest tego troszkę więcej ale... jednak ilość urządzeń z BT4.0 i nowszym jest więcej.
Polecam:
http://www.sparxeng.com/blog/hardware/bluetooth-vs-ant-revisited-whic-standard-wins
gdzie znajdziemy info, iż Texas Instruments wycofuje się z produkcji układów ANT+ (a nikt inny tego nie robi)... oraz wiele innych argumentów, udowadniających, że ANT+ umiera.
http://www.nickhunn.com/ant-runs-scared-as-bluetooth-low-energy-appears/
Tutaj jest artykuł sugerujący, że BLE nawet nie próbuje konkurować z ANT+ ponieważ już wygrał. Ale jak to będzie dalej... czytaj komentarze :D Zobaczymy.
Biorąc pod uwagę, że kupiłem ten pasek za 70zł (i kolejne dwa za 20zł bo nikt ich nie kupował... kurcze - zmarnowałem 50zł...) to jest to super deal. ANT+ mógł bym używać jak bym miał telefon sony (a w jego cenie wolał bym już motorolę bo też przepłacam za markę ale mam przynajmniej fajny sprzęcior) to bym może rozważył ANT+. Nawet był bym gotów kupić jakąś starą używaną xperię z tych malutkich tylko do biegania... choć tutaj już koszt skacze i bym być może kupił garmina jakiegoś.
No i jeszcze jeden argument przeciwko ANT+: o ile mi wiadomo to "drogie zabawki dla gejów" (sprzęt apple) nie posiadają wsparcia dla ANT+ bez przystawki.
A... zarówno posty "adderek" jak i "Maciej Wakuła" to moje posty w tym przypadku :)
Udało Ci się może połączyć ten pulsometr z Google MyTracks? Tam do wyboru jest tylko Polar/Zephyr Bluetooth, ale z tego co wiem Polar też używa BLE a mimo to z biedronkowym pulsometrem nie chce się łączyć. Tak przy okazji pulsometr faktycznie spoko, tylko jak ciasno bym go nie zaciskał na klatce to podczas ok. 50-minutowego biegu zjeżdża trochę i jak go nie podciągam to statystyki trochę wariują ;) Ale nie miałem wcześniej innego i nie wiem czy wszystkie tak nie mają.
Nie próbowałem wcześniej - nawet nie wiem kiedy tę opcję dodali (swoją drogą "tę" brzmi dziwnie choć jest poprawnie a "tą" jest używane ale niepoprawnie).
Z tego co widzę to rzeczywiście nie ma wsparcia dla "generic BLE HR belt". Płakać z tego powodu nie będę - moje doświadczenia z MyTracks były takie, że pamięć puchła i w którymś momencie telefon zaliczał restart (mam tu na myśli "czasami" i "przy długiej trasie jadąc autem"). Endomondo daje radę (chociaż coraz droższe się robi). Google po 2016 też może zrobić wszystkie usługi płatnymi/droższymi.
Faktycznie, MyTracks kiedyś praktycznie zawieszały mi Galaxy S, ale na Note 4 już chodziły płynnie. Dlatego nie wiem czy to kwestia mocy smartfona czy do tamtych czasów coś poprawili.
A Google nie zrobi wszystkich usług płatnych. To byłby strzał we własną głowę, a nie w stopę ;) Google żyje właśnie dzięki temu, że potrafi genialnie oddzielić użytkowników od płatników.
lol ANT+ umiera, może w sprzęcie amatorskim, gdzie komuś starcza pulsometr z biedronki i telefon.
Cały sprzęt dla trochę bardziej ambitnych amatorów jak i zawodowców (np. garmin) oparty jest o ANT+.
Telefony tego nie obsługują bo do tego sprzętu telefon jest zbędny.
"Profesjonalny sprzęt" nie jest niezbędny dla prawdziwych profesjonalistów - oni co najwyżej kupują jakiegoś garmina co by trasę i puls (dedykowanym pasem pulsometru) mierzył. Albo korzystają z profesjonalnego sprzętu na bieżni. ANT+ umiera i jeśli Dynastream Innovations Inc. nie zrobi czegoś z tym to przegra z kretesem z BLE. To jest moja opinia.
Witam Cię serdecznie, właśnie nabyłem taką opaskę ale mój LG G3 kompletnie jej nie widzi :( co robić? Proszę o pomoc
Należy to wykryć w aplikacji - np. w "endomondo"
Bluetooth 4.0 Low Energy (BLE) znacząco się różni od wcześniejszych wersji dlatego telefon musi to obsługiwać (sprzętowo) i nie znajdziemy tego w "urządzeniach bluetooth androida". No i potrzebny jest przynajmniej android 4.3 (lepiej nowszy bo działanie się znacząco dla programisty różni w nowszych wersjach androida).
Witam. Zdobyłem wczoraj ten pulsometr, ale nie mogę połączyć z telefonem - próbowałem z 2: Moto X Play oraz Xperia Z Ultra. Oba mają BT4.0, jedne Andka 4.4.4, a drugi - 6.0.1.
Już dzisiaj oddałem wczorajszy, a wziąłem nowy. W Ustawieniach BT urządzenie jest widoczne, ale nie łączy. Endomondo ->Pulsometr SMART nic nie znajduje...
Zgaduję, że nie ubrałeś paska? On może być niewidoczny dopóki nie wyczuwa pulsu (a dokładniej różnicy potencjału między elektodami). Instrukcja zaleca nawet nawilżenie paska na starcie aby poprawić przewodnictwo.
Sprawdź lub wymień baterie (to CR2032), zrób restart telefonu na wszelki wypadek, załóż pasek, poćwicz minutę, następnie wyszukaj w endomondo urządzenia "Bluetooth smart" (czyli inaczej BLE, bluetooth low energy, Bluetooth 4.0).
A przy okazji dodam, że xperia zawsze miała wsparcie dla Ant+... ale chyba się z tego wycofali i twój model zadziała z BLE (i tym paskiem) ale nie z Ant+, o którym wcześniej pisałem że moim zdaniem umiera.
Post a Comment